Novinky

Učíme školy, jak zvládat náročnou komunikaci s rodiči

10.08.2023

 

V posledních letech se ze škol ozývá, že učitelé řeší problémy spíš s rodiči než s dětmi. Tento celorepublikový jev rozebírají i média, ale situace se bohužel nelepší. Učitelé dlouhodobě zažívají tlak, ponižování či agresi, častěji se u nich projevují psychické problémy. Mnozí už neví, jak dál, hrozí jim vyhoření a někteří své povolání dokonce opouštějí. Takový celospolečenský problém nás nenechává klidnými, protože na učitelích záleží. Právě na nich stojí kvalita našeho školství, výchova dětí a budoucích generací.

Řekli jsme si, že když jsme experti na vzdělávání a práci s lidmi a více než 15 let rozvíjíme lidi ve firmách i nejrůznějších organizacích, je na místě, abychom nabídli pomoc i učitelům. Jsme totiž přesvědčeni, že problémy s rodiči plynou z nesprávné komunikace.

Ve firmách i v nejrůznějších organizacích je trénink komunikačních dovedností už běžný, protože komunikace má vliv na průběh i výsledek jednání a dokonce i na kvalitu vztahů mezi lidmi. V kurzech mimo jiné lidi učíme, jak zvládat a vést jednání, jak hájit své zájmy, jak řešit krizové situace, nenechat se tlačit do kouta, a to i dlouhodobě. Stejné komunikační dovednosti potřebují i učitelé při jednání s rodiči. Protože téměř každé jednání můžeme vědomě ovlivnit, ať se odehrává ve firmě nebo ve škole. Nejenže budeme mít větší šanci na úspěch, ale psychicky zvládneme jednání bez stresu a bez konfliktů. A naučit se to může každý, ať už pedagogové, vedení nebo personál školy. 

Letošní prázdniny jsme tedy využili k tvoření s naším lektorem Pavlem Nykodýmem, který spolupracuje s Národním pedagogickým institutem, a teď s hrdostí a radostí představujeme tréninkový program pro učitele i personál školy. Je interaktivní, nácvikový, v maximální možné míře využíváme facilitaci, témata vztahujeme na příklady ze života a zaměřujeme se na využitelnost v praxi. Každé škole trénink upravíme na míru pro její situaci a problémy.

 

Jak se citlivě domluvit s rodiči a předejít konfliktům

Podívejte se na detaily tréninku zde

 

Jsme otevřeni i širší diskuzi s vedením školy o tom, co řeší a umíme nabídnout pomoc i v jiných oblastech.

Dejte nám vědět: Zuzana Kolářová, project manager pro vzdělávání, zuzana.kolarova@ottima.cz

Stáhněte si